Dziesiąta Letnia Szkoła EAAE przed nami

Kto by pomyślał, że ta spontaniczna inicjatywa Ludwika Lehmana, przedstawiciela Europejskiego Stowarzyszenia do spraw Edukacji Astronomicznej,  i moja doczeka się tylu udanych edycji. Pierwsze spotkanie nauczycieli zainteresowanych prowadzeniem obserwacji astronomicznych w przyjaznym miejscu i w swobodnej atmosferze odbyło się w roku 2011 w nieistniejących już pomieszczeniach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Nostalgiczne zdjęcia dostępne są na stronie MOA. Przez kolejne trzy lata spotykaliśmy się tamże, odwiedziliśmy też trzykrotnie (lata 2015, 2017 i 2019) Schronisko Orle w Górach Izerskich oraz dwukrotnie (lata 2016 i 2018) Szkolne Schronisko Młodzieżowe w bieszczadzkich Stuposianach. Tym razem wraz z Ludwikiem zapraszam na polsko-słowacką granicę, czyli do Radocyny w gminie Sękowa (nomen-omen), powiat gorlicki. W tamtejszym świeżo wyremontowanym Siedlisku Radocyna w dniach od 1 (środa)  do 6 (poniedziałek) lipca będziemy słuchać wykładów, prowadzić dyskusje, a nocami sterczeć przy teleskopach. Te ostatnie będą pochodziły z naszego Obserwatorium oraz z Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu będą także prowadzone obserwacje Słońca, no i skorzystamy z sieci zdalnie sterowanych teleskopów, aby fotografować obiekty na południowej półkuli nieba. Okolica jest niemal bezludna, od najbliższej wioski dzieli Radocynę 10 kilometrów, ale do sklepu jest jeszcze dalej – bo 12. To dobra wiadomość, ponieważ niebo jest wolne od cywilizacyjnego zaświetlenia. Po stronie słowackiej działa Obserwatorium Astronomiczne w Roztokach – to tylko 25 kilometrów drogą dostępną dla samochodów, zapewne jeden dzień poświęcimy na wycieczkę w tamte strony, nie zapominając o odwiedzeniu przy okazji Bardejowa. Kolejne informacje będą się ukazywały na bieżąco ale już można się zapisywać wysyłając zgłoszenia mailowe na adres lehman@wp.pl, zanim na stronie MOA pojawi się stosowny formularz.