Na skrzyżowaniu Radosnej i Heweliusza

Jest tylko jedno takie miejsce w świecie – znajduje się w Legnicy, na osiedlu Kopernika. We czwartek, 24 maja znalazłem się na Dolnym Śląsku na zaproszenie Iwony B., nauczycielki  fizyki w liceum noszącym dumne imię Jana Heweliusza. Wieczorem uczniowie zgromadzili się na dachu miejscowej galerii handlowej, aby obserwować, co niebo zdarzy.  A było tego całkiem sporo – najpierw młodziutki Księżyc, potem Wenus bardzo już „chudziutka”, wreszcie Mars oraz Saturn dały się obejrzeć przy użyciu szkolnego teleskopu. Dzieci próbowały robić zdjęcia, w trakcie pokazów kręcono także filmik. Następnego dnia, już w szkole, przeprowadziłem pokaz tarczy Słońca z użyciem filtru szarego BaaderPlanetarium. Wyznaczyliśmy liczbę Wolfa, a licealiści wysłuchali prelekcji o historii współczesnej astronomii. Korzystając z okazji odwiedziłem co ciekawsze miejsca w tym piastowskim mieście, które na szczęście coraz mniej przypomina siedzibę sowieckiego garnizonu.

Na Osiedle Kopernika w prawo

Ulice o astronomicznych nazwach

Kto pierwszy wypatrzy planetę Wenus na jasnym jeszcze niebie?

A kto poprawnie ustawi teleskop?

Ze Słońcem poszło łatwo

Stare kontra nowe – zgrzyt w krajobrazie 1

Stare kontra nowe – zgrzyt w krajobrazie 2

Zegar słoneczny na Wieży Głogowskiej wymaga naprawy