„Nasze” zdjęcie w sprawozdaniu NASA

Nasze, czyli wykonane przez uczniów MOA we wrześniu 2019 roku w ramach projektu EarthKAM. Przedstawia ono wschodnią część wyspy Madagaskar z przylądkiem Vilanandro. W momencie jego wykonywania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podążał japoński statek zaopatrzeniowy HTV-8 Kounotori. I to jego sylwetka zarysowana jest na tle wód Kanału Mozambickiego.

Dostawa na ISS

Na liście projektantów tej fotografii widnieją dwadzieścia trzy instytucje edukacyjne, w tym co najmniej sześć z Polski. W oficjalnym sprawozdaniu z aktywności prowadzonej w roku 2019 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zdjęcie to zatytułowano „Perfect photographic timing”. Opisano je natomiast tak „The Sally Ride EarthKAM program allows students to request photographs of specific Earth features, taken by a special camera mounted on the space station when it passes over those landscapes.” To wyraz wagi, jaką Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przykłada do spraw edukacji, a EarthKAM to niewątpliwie jeden z najlepszych projektów z tego zakresu. Nasi nauczyciele od lat w swojej pracy bardzo intensywnie wykorzystują możliwości fotografowania powierzchni Ziemi z pokładu ISS. Mamy także stacjonarną wystawę zdjęć uczniowskich, zatytułowaną „Wszystkie kolory żywej Ziemi”. Od dwóch lat jeździmy do szkół w całej Polsce z wykładami na temat projektu EarthKAM, prezentując przy okazji mobilną wersję wystawy. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, dane kontaktowe są na stronie MOA.

Przykładowe zdjęcie z wystawy „Wszystkie kolory żywej Ziemi”