Zadanie dla uczniów MOA

Na poniższym zdjęciu, wykonanym niedawno w Obserwatorium na Suhorze przez nasze koleżanki Ewę i Paulinę, widać wyraźnie ładną galaktykę spiralną NGC 3626. Ale nie to skupisko setek miliardów gwiazd będzie przedmiotem  naszego zadania. Na zdjęciu jest bowiem widoczny jasny obiekt, nie będący ani gwiazdą, ani galaktyką. Należy go odnaleźć i zidentyfikować, porównując zdjęcie z atlasem nieba. Na autorów poprawnych odpowiedzi już czekają tabliczki czekolady „Studencka”, o ile wyślą swoje rozwiązania na adres gsek@moa.edu.pl.

ngc3626

Teleskop zeissowski typu Cassegraina o średnicy lustra 600 mm i odległości ogniskowej 2400 mm, kamera Apogee Alta U-47 w ognisku pierwotnym, moment wykonania zdjęcia to 29 marca 2014 roku, godzina 20:30 UT.