Zadanie dla uczniów MOA

W trakcie wtorkowych obserwacji wykonaliśmy z Pauliną szereg rejestracji obrazu tarczy planety Wenus, używając teleskop Meniscas 1800/180, trzy dwukrotne soczewki Barlow oraz kamerkę Mede III Pro. Kilkadziesiąt klatek z najlepszej serii zostało złożonych w programie Registax5, wynik widać na fotografii. Zadanie polega na tym, aby na podstawie tego zdjęcia oraz korzystając z reguły Titiusa – Bodego oszacować średnicę globu Wenus i wyrazić ją w kilometrach. Za wartość jednostki astronomicznej wystarczy przyjąć wielkość 150 000 000 kilometrów. Dla uproszczenia fazę można przyjąć jako 0.5. Rozwiązania wraz ze szkicami proszę przysyłać na adres gsek@moa.edu.pl, na autorów poprawnych odpowiedzi czekają tabliczki czekolady „Studencka”.  Studenci mogą startować poza konkurencją.

Wszystkim uczniom i sympatykom MOA składam tą drogą serdeczne życzenia Wesołych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz bardzo mokrego Lanego Poniedziałku.  Spotykamy się na zajęciach w piątek, 13 kwietnia, jak zwykle o 20.