Zadanie dla uczniów MOA

We czwartek wieczorem na dachu jednego z wyższych budynków w Legnicy zostały przeprowadzone teleskopowe obserwacje dwóch ciał niebieskich – Księżyca oraz Wenus. Wykonano ich fotografie metodą projekcji okularowej, przy czym w wypadku Księżyca użyto okular o długości ogniskowej 25 mm, zaś w wypadku planety Wenus zastosowano okular o odległości ogniska 9 mm. Kto poprawnie oceni wielkość  tarczy Wenus przy założeniu, że wielkość  tarczy Księżyca wynosi 30 minut kątowych, ten otrzyma tabliczkę czekolady „Studencka”. Rozwiązania proszę słać jak zwykle na adres gsek@moa.edu.pl.

One Reply to “Zadanie dla uczniów MOA”

1. Mała korekta: zdjęcia robiliście metodą projekcji afokalnej:)
    W projekcji okularowej aparat jest bez obiektywu, a w afokalnej jest razem z nim. Projekcję okularową stosuje się tylko z lustrzankami.