Protuberancja wybuchowa tematem zadania dla uczniów MOA

Ogromna protuberancja wybuchowa ozdobiła  dziś w samo południe wschodni brzeg tarczy Słońca. W ciągu półtorej godziny wytworzyła się i zaniknęła struga zjonizowanej materii, złapanej w pułapkę pola magnetycznego. Na animacji przedstawiam początkowe stadium tworzenia się protuberancji. Należy oszacować prędkość materii, poruszającej się wraz z wmrożonym w plazmę polem magnetycznym w kierunku od środka Słońca. Na autorów pierwszych trzech poprawnych odpowiedzi, którzy oprócz wyniku przedstawią także rozumowanie doń prowadzące, czekają tabliczki czekolady „Studencka”. Odpowiedzi proszę przysyłać na adres gsek@moa.edu.pl do piątku 8 listopada, kiedy to spotkamy się na najbliższych zajęciach.

Obserwacje wykonano teleskopem systemu Cassegraina – Maksutowa 180/1800 mm z filtrem H-alfa Coronado 60 mm, obrazy rejestrowano kamerą CCD Meade IIIPro.

ps

Animacja jest też na stronie spaceweather.com.