Rymanów – miasto po przejściach

Teren dogodny, bo na wzgórzu nad niewielką rzeką, przyciągał osadników już od epoki neolitu. Lokacja miasteczka nastąpiła w roku 1376, nosiło ono wtedy nazwę Ladislauia. Potem sporo się działo, na przestrzeni lat mieszkali tu pospołu katolicy, protestanci i wyznawcy religii mojżeszowej. Najsłynniejszym uczonym urodzonym w Rymanowie był amerykański fizyk – noblista Isidor Rabi. Zawdzięczamy mu między innymi pomysł na budowę laboratorium CERN w Szwajcarii. Choć miasteczko nadal niewielkie – dość wspomnieć, że liczy obecnie tyle samo ludności, co przed stu laty, szczyci się posiadaniem dużego Zespołu Szkół, obejmującego obecnie podstawówkę, gimnazjum oraz liceum. Właśnie tam w poniedziałek 20 marca odbyłem spotkanie z uczniami, zaproszony przez Dyrekcję szkoły. W pierwszej części przedstawiłem prezentację na temat zjawisk zachodzących na niebie, ilustrując temat fotografiami wykonanymi w naszym obserwatorium.

Prelekcja astronomiczna dla uczniów Zespołu Szkół.

Następnie w gronie licealistów przy pomocy programu Gloria połączyliśmy się z teleskopem słonecznym na Wyspach Kanaryjskich. Co prawda Słońce jest obecnie spokojne, ale jakiś niewielki obraz aktywny zawsze może się pojawić.

Próba obserwacji Słońca przy pomocy zdalnie sterowanego teleskopu na Teneryfie.

Na koniec opowiedziałem o projekcie Sally Ride EarthKAM&SpaceCamp, zachęcając do wzięcia udziału w nadchodzącej sesji. Opracowaliśmy także kilka archiwalnych zdjęć powierzchni Ziemi, aby poznać metody i sposoby na ich interpretację.

Uczniowie samodzielnie opracowują zdjęcia z projektu EarthKAM.

Uczniowie Pana Marcina Kielara od lat przyjeżdżają do MOA na wycieczki i Pikniki pod Gwiazdami, zaś ich nauczyciel był uczestnikiem naszych szkoleń i konferencji. Ja w Rymanowie byłem już drugi raz w ciągu niedługiego czasu, a pewnie jeszcze nie raz tam się pojawię, zwłaszcza że czeka gorący temat obserwacji Słońca przy pomocy miejscowego teleskopu. Warto kontynuować wysiłki w celu przybliżania uczniom tematyki z dziedziny nauk ścisłych, może wśród nich już dorasta ktoś, kto doścignie osiągnięciami rymanowskiego noblistę?