VIII Letnia Szkoła Polskiego Oddziału EAAE

Pięć dni, 23 uczestników, wykłady, warsztaty i obserwacje. No i wspaniała bieszczadzka przyroda, piesze wycieczki, żubry w zagrodzie – niczego więcej nie trzeba żeby polubić astronomię uprawianą w takich warunkach. Ale po kolei – w trakcie pobytu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Stuposianach uczestnicy naszej dorocznej szkoły aktywnie uczestniczyli w następujących formach kształcenia:
1) warsztaty „Obsługa sprzętu obserwacyjnego”, które prowadzili G. Sęk i K. Jarosik
2) wykład „Niedoceniana zasada względności”, który wygłosił L. Lehman
3) wykład „Astronomia w gorlickim liceum Kromera”, który przedstawili R. Góra i S. Deda
4) prezentacja „Klub Młodego Odkrywcy”, którą przedstawiła M. Dudek
5) warsztaty „Teleskopowe obserwacje Słońca”, które prowadził G. Sęk
6) prezentacja „Satelitarne obserwacje Ziemi w projektach uczniowskich”, którą przedstawiła M. Pawlik – Podgórska
7) wykład „Prawo kosmiczne” , który wygłosił A. Raczyński
8) wykład „Anomalie grawitacyjne”, który wygłosił S. Bednarek
9) warsztaty „Gra w chaos”, które przeprowadził Z. Golda
10) pokazy nocnego nieba, które przeprowadziła K. Jarosik
11) warsztaty „Prosta metoda wyznaczania odległości do Księżyca przy pomocy fotografii”, które poprowadził L. Lehman
12) dwuczęściowy wykład „Układ Słoneczny i rezonanse grawitacyjne”, który wygłosił Z. Golda
13) obserwacje Słońca przy użyciu lunety z filtrem wąskopasmowym Coronado H-alfa i kamerki CCD, które przeprowadził G. Sęk
14) fotograficzne obserwacje całego nieba z użyciem aparatu cyfrowego z użyciem obiektywu „rybie oko”, które przeprowadził G. Sęk
15) teleskopowe pokazy i obserwacje, które przeprowadzili K. Jarosik i G. Sęk
16) warsztaty „Fotografia otworkowa”, które przeprowadzili R. Góra i S. Deda.
W części turystycznej odbyła się piesza wycieczka na Bukowe Berdo, a po drodze jeszcze złożyliśmy wizytę w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Mucznem. Było także ognisko z pieczeniem kiełbasek a wszystkim imprezom o charakterze towarzyskim towarzyszyły dźwięki gitary, na której grali L. Lehman i W. Polesiuk. W trakcie dyskusji na temat miejsca przyszłorocznej letniej szkoły, która już stała się imprezą wędrującą, padły propozycje wyboru Olsztyna lub Fromborka, ale z decyzją poczekamy do wczesnej wiosny.
Szkołę zorganizowali: nauczyciel fizyki z Głogowa Ludwik Lehman i nauczyciel astronomii z Niepołomic Grzegorz Sęk, przy wsparciu sprzętowym Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, za co niniejszym składamy podziękowanie jego Dyrekcji.

Uważnie śledzimy prezentację

Tam jest zwierciadło

A tak się kolimuje teleskop Newtona

Elementarz fotografa