Gwiazdy i damasceńska stal

„Jak legenda głosi, sposób wytwarzania stali damasceńskiej został wynaleziony na Atlantydzie i stamtąd zdołano przekazać go do Indii, zanim ta uległa zagładzie.” To ze wstępu do opracowania, jakie wykonała Karolina Hałys, studentka fizyki na Northumbria University w Newcastle. Karolina, mieszkająca na stałe w Przeworsku, przez kilka lat dojeżdżała na nasze zajęcia astronomiczne, brała udział w obozach i wyjazdach obserwacyjnych, była także na Astrostażu w Obserwatorium na Kolonickim Sedle. Kiedy tuż przed maturą rozmawialiśmy o jej planach dotyczących miejsca i kierunku studiów, dość nieoczekiwanie pojawił się temat wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Pomyślałem sobie wtedy – ot, dziewczyńska fantazja, tymczasem to już rzeczywistość. Karolina pracuje i równocześnie studiuje w północnej Anglii, w miejscu gdzie dwa tysiące lat temu wznosiła się rzymska budowla zwana Wałem Hadriana. Jak sama twierdzi, wielką wagę na jej uczelni przykłada się do komunikowania ze społecznością poprzez pisanie artykułów naukowych (i tu chciało by się powiedzieć – a nie mówiłem?). Pełną treść opracowania z dużą satysfakcją przytaczam w załączniku, a Wam, kółkowiczom z MOA stawiam postępowanie Karoliny za przykład konsekwencji w dążeniu do wyznaczonego celu. Samej zaś Karolinie podpowiadam następny temat – „Rola żelaza meteorytowego w życiu dawnych cywilizacji”.