Spojrzenie wstecz

W grudniowej Gazecie Niepołomickiej zauważyłem wzmiankę o możliwości obejrzenia w miejscowej Bibliotece Publicznej filmiku dokumentalnego z otwarcia stacji astronomicznej.

Niezwłocznie wraz z Panem Dariuszem udaliśmy się tam i po pokonaniu kłopotów technicznych udało się odtworzyć ten czarno-biały materiał. Jest to po prostu  czterdziestodwusekundowy fragment z wiadomości Telewizji Kraków. Widać tam kopułę – tak, tę naszą starą, steraną w bojach, a wtedy ledwo co zamontowaną, oraz grupę młodych i starszych osób korzystających z lunetek oraz z niewielkiego teleskopu. Ten ostatni to zaprojektowany i wykonany w Polskich Zakładach Optycznych instrument systemu Maksutowa o średnicy lustra 70 milimetrów, zaopatrzony fabrycznie w dwa okulary dające powiększenia 50x i 92x. Sprawdzał się on doskonale jako instrument szkolny, był także popularny wśród astronomów-amatorów. W owych latach jego cena (bez statywu) wynosiła 2 560 złotych. Ja wtedy w Obserwatorium Astronomicznym UJ zarabiałem 2 100 złotych, a przeciętna pensja to było 4 600 złotych. Na filmiku rozpoznałem Zdzisława Słowika, ale jeszcze jedna twarz wydała mi się znajoma, choć nazwiska nie kojarzę. Filmik jest datowany na 20 listopada 1977 roku, jest to data niemal rok wcześniejsza od momentu oficjalnego otwarcia Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Wraz z Panem Tymonem podjęliśmy starania o uzgodnienie tych dat – być może nasza placówka była otwierana kilkakrotnie pod różnymi nazwami. W tej chwili każdy może obejrzeć ten filmik w czytelni niepołomickiej biblioteki, ale podjęliśmy starania, aby telewizja udzieliła nam zgodę na jego prezentację w trakcie nadchodzącej uroczystości otwarcia nowej siedziby. Przypominam –to już we wrześniu tego roku  w lutym 2021 roku.