We czwartek wieczorem, 21 stycznia 2021 roku, nadarzyła się okazja do wypróbowania naszej nowej, kolorowej kamerki ZWO ASI 294 MC. Ma ona matrycę CMOS Sony IMX294 o rozmiarach 4144 na 2822 piksele, a pojedynczy piksel ma bok o wielkości 4,63 µm. Ponieważ na niebie dominował Księżyc w pierwszej kwadrze, do testów wybrałem wschodnią część nieba. Tam właśnie, w obszarze gwiazdozbioru Raka, znajduje się gromada otwarta gwiazd, oznaczona na liście Messiera numerem 44. Potocznie nazywana bywa również Gromadą Żłóbek albo Ul czy też Pszczółka. Składa się ona z około 350 gwiazd. w tym jest pięć czerwonych olbrzymów i kilkadziesiąt białych karłów.
Wykonałem 187 pięciosekundowych zdjęć, kamerka była umieszczona w ognisku ośmiocalowego teleskopu Celestron, prowadzonego na montażu paralaktycznym NEQ5. Oto jedno z nich.
Na jego podstawie wyznaczyłem pole widzenia całego zestawu, wynosi ono 20`7 na 14`1, zaś rozdzielczość to 0.3” na piksel. Złożenie wszystkich klatek w programie Registax pozwoliło na wyznaczenie zasięgu. Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to HD73710 o jasności 6 magnitudo, zaś najsłabszy dobrze widoczny obiekt to gwiazda JC212 o jasności około 15 magnitudo. Dynamika zdjęcia wynosi zatem 9 magnitudo, co oznacza, że najsłabszy obiekt świeci cztery tysiące razy słabiej od najjaśniejszego.