Kamerki otworkowe – nauczka za nauczką

Na zakończonych właśnie w MOA Zimowych Warsztatach Astrofotografii podjęliśmy temat opracowania wyników projektu, zapoczątkowanego w Górach Izerskich. W trakcie Letniej Szkoły Polskiego Oddziału EAAE 5 lipca 2022 roku umieściliśmy w okolicy schroniska Orle sześć kamerek otworkowych sporządzonych z puszek po kawie dbając o to, aby znajdowały się na odpowiedniej wysokości oraz aby były skierowane na południe. Po pięciu miesiącach kolega Mirek ze Szklarskiej Poręby pozdejmował je za stanowisk i przysłał do MOA, oczywiście zaklejając starannie otworki. Wszystkie puszki dotarły w nienaruszonym stanie, ale po otwarciu ich w ciemni dwie z nich zawierały materiał mocno zawilgocony, a nawet zagrzybiony. Obrazy z pozostałych zostały zeskanowane w wysokiej rozdzielczości na skanerze Epson PERFECTION V 370 Photo – wykonał to Radek. Wcześniej jeszcze ekipa Joli pomierzyła średnice wszystkich otworków metodą interferometrii z użyciem zielonego laserka wskaźnikowego promieniującego na długości fali 532 nanometry – wyniki przedstawia tabelka.

Numer puszki

Średnica puszki

Średnica otworka

80 mm

0.26 mm

100 mm

0.25 mm

Dwa najlepsze obrazy pochodzą z kamerek nr 1 oraz 3.

Puszka numer 1

Puszka numer 2

Wnioski:
1) Otworek powinien być umieszczony znacznie powyżej połowy wysokości puszki, aby można było zarejestrować dzienne półłuki Słońca w porze letniej
2) Kamerki powinny być lepiej zabezpieczone przed wilgocią – może trzeba dla każdej z nich sporządzić osobny daszek.
Nasze eksperymenty z solarygrafią będziemy powtarzać z uczniami – kolejna okazja nadarzy się w marcu w trakcie obchodów Święta Wiosny.