Dzień otwarty z niespodzianką

Drugiego września podwoje MOA zostały otwarte dla wszystkich, którzy chcieli zapisać swoje dzieci na nasze zajęcia. Nauczyciele dyżurowali w swoich pracowniach, opowiadając o aktywnościach w nich prowadzonych i prezentując wyposażenie. Mnie jak zwykle wypadł dyżur na tarasie obserwacyjnym, co wykorzystałem do przedstawienia naszych możliwości w zakresie obserwacji Słońca.

Przy dobrej pogodzie zwiedzający mogli zliczać plamy przy użyciu teleskopów z filtrami szarymi – a było ich ponad 20. Wielu z nich, nie wyłączając dzieci, podziwiało także liczne obszary aktywne oraz protuberancje przy pomocy teleskopu Lunt z filtrem H-alfa. Obraz słonecznej tarczy widoczny w okularze tego teleskopu wyglądał jak na zdjęciu poniżej.

Co jakiś czas zamiast okularu montowałem na wyciągu kamerkę planetarną, aby rejestrować liczne rozbłyski, jakie zaczęły się pojawiać w okolicy obszaru aktywnego 3811 oraz, nieco mniej licznie, między plamami obszaru 3807. Z tych obrazów zmontowałem animację, obejmującą okres nieco ponad 70 minut.

Warunki w trakcie rejestracji ciągle się zmieniały, stąd pewne niedostatki obrazu, których usunięcie wymaga mozolnej obróbki. Może zrobimy to wspólnie w trakcie zajęć kółek astronomicznych, jakie zaczynamy we środę, 25 września. Kto jeszcze się nie zapisał, powinien pobrać z MOA odpowiednią deklarację, którą po podpisaniu przez rodziców należy przedłożyć najpóźniej na pierwszym spotkaniu.