Niedawno wziąłem udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencje Kosmiczną, którego celem była popularyzacja wiedzy o technologiach satelitarnych.
Konkurs polegał na rozpoznaniu co przedstawia zdjęcie satelitarne zamieszczone poniżej oraz na wyjaśnieniu jak dane satelitarne mogą być wykorzystane na tym obszarze.
Udało mi się zdobyć 9 miejsce będąc tym samym w finałowej 12 najlepszych prac.
A oto jak wyglądała moja praca:
Zauważmy że jezioro ma bardzo nieregularną linie brzegową co wskazuje że jest to sztucznie utworzone przez człowieka. Widać też że znajduje się na górskim obszarze. Wysuńmy zatem hipotezę że jest to jezioro sztuczne znajdujące się w górach. Porównując zdjęcie z grafikami googla doszedłem do wniosku że jest to jezioro Solińskie położone w Bieszczadach, na co wskazuje kształt jeziora oraz ułożenie pobliskich wsi i miasta-Soliny.
Satelity wykorzystuje się między innymi do zbierania informacji na temat jakości powietrza, emisji spalin czy też określenia propagacji zanieczyszczeń stałych.
Na podstawie satelitarnych obrazów termalnych możliwe jest porównanie temperatury powierzchni miast i otaczających ich terenów oraz analiza zjawiska powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła, czyli obszarów na których temperatura powietrza jest wyższa niż na przyległych obszarach wiejskich.
Dzięki obserwacjom satelitarnym możliwa jest również ocena zamierania lasów, śledzenie ruchów migracyjnych ptaków, stan populacji oraz miejsca gniazdowania.
Dane satelitarne sprawdzą się także przy planowaniu gospodarowania przestrzeni miasta i okolicznych miejscowości, tak aby rozwój infrastruktury nie naruszył naturalnie występującego środowiska. W obszarze o którym mowa gwałtownie rozwija się turystyka co prowadzi do zwiększenia zabudowy. Monitoring satelitarny pozwala na lepsze zaplanowanie nad tą spontaniczną działalnością.
Opracowana przez CBK PAN mapa pokrycia pozwala na badanie zmian zachodzących na danym obszarze, w tym monitorowanie terenów zabudowanych, infrastruktury drogowej, obszarów leśnych, zbiorników wodnych, itd. W ten sposób z łatwością da się zmierzyć np. zmianę poziomu wody w sztucznym jeziorze.
Dane obserwacyjne Ziemi pozwalają na znalezienie najbardziej wydajnych gruntów pod uprawę oraz prognozowaniu plonów.
Od 2022 działa serwis monitoringowy suszy rolniczej. Na podstawie danych przygotowano mapy warunków wzrostu upraw oraz mapy redukcji plonów. Dzięki temu będzie można skuteczniej szacować wielkość plonów oraz porównywać je z danymi z przyszłości.
POLSA wprowadziła również serwis, który na podstawie danych satelitarnych monitoruje wilgotność gleby na obszarach rolnych. Dane te wykorzystywane są w planowaniu i zagospodarowaniu uprawami oraz nawodnieniem, jak również lokalną weryfikacją informacji o suszy rolniczej i zagrożeniach wypływających ze zmian klimatu.