Ostatnio wzięłam udział w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”. Udało mi się zdobyć 6 miejsce, będąc wśród 12 pierwszych, nagrodzonych miejsc.
Zadaniem konkursowym było rozpoznać przedstawione poniżej zdjęcie i opisać jak dane satelitarne mogą pomóc w zarządzaniu tym obszarem.
Moja praca:
Obszar na zdjęciu – Jezioro Solińskie
Jezioro zaporowe, które powstało w latach 60. celem zapobiegania powodziom w dolnym brzegu rzeki San. Oprócz tego zbudowano tam elektrownię wodną, której celem jest produkcja energii elektrycznej. Zapora znajduje się na środku górnej części zdjęcia.
Poziom wody ma wpływ na elektrownię wodną w Solinie – gdy poziom jest niski elektrownia dostarcza mniej prądu, natomiast jeśli jest za wysoki należy spuścić część wody, aby zachować rezerwę w razie nadchodzącej powodzi. Tak więc najlepiej jeśli poziom wody jest wysoki, ale nie za bardzo – to właśnie można obserwować za pomocą zdjęć satelitarnych. Poziom wody można sklasyfikować jako niski lub wysoki zwracając uwagę na wyspę okresową, znajdującą się na nim. Gdy wyspa znajduje się pod wodą możemy stwierdzić, że poziom wody jest wysoki, natomiast gdy znajduje się nad powierzchnią wody jest on niski.
Ponieważ teren jest w dużym stopniu zalesiony, stopień wilgotności gleby będzie miał znaczenie dla leśników. Można tu wykorzystać produkt POLSY „Wilgotność gleby”, za pomocą którego możemy ją zmierzyć w podczerwieni i dowiedzieć się jaki to ma wpływ na zalesienie obszaru.
Kolejnym przydatnym produktem POLSY w tym obszarze jest „Mapa pokrycia terenu”, przydatna dla projektantów przestrzeni publicznej, ponieważ w tym terenie występują duże migracje ludności, gdyż jak widać na zdjęciu, teren jest bardzo atrakcyjny turystycznie.
Ostatnim produktem POLSY, który mógłby znaleźć zastosowanie w tym terenie jest „Zagrożenie powodziowe”, który informuje kiedy poziom wody wzrasta na tyle, że wystąpienie powodzi staje się bardzo prawdopodobne. Niezbędne jest to dla szybkiej ewakuacji ludności i ochrony przed powodzią dolnego brzegu Sanu.