Rytm dzisiejszego dnia wyznaczał deszcz, który to zanikał, to przybierał na sile. Z braku alternatywy zajęliśmy się rzeczami niezbędnymi, ale niezbyt pasjonującymi – po wykładzie na temat gwiazd pulsujących młodzież przygotowała mapki okolic zmiennej XX Cygni dla przyrządów o różnych polach widzenia – od 29o, przez 7o, 3o, 0.8o i wreszcie 0.4o. Mapki są niezbędne dla prawidłowego nastawienia teleskopu, który nie posiada systemu GoTo.
Po południu odbyliśmy cztery sesje na słonecznym teleskopie TAD z projektu Gloria, uzyskując obraz obszaru aktywnego 2112, który co dopiero pojawił się na widocznej z Ziemi półkuli Słońca. Za kilka dni obszar ten znajdzie się w okolicy środka tarczy i mamy nadzieję na jego udane obserwacje z użyciem teleskopu z filtrem H-alfa.
Po wieczornym seansie filmowym – dziś oglądaliśmy film „Grawitacja” z Sandrą Bullock i Georgiem Clooneyem – nadeszła pora na obserwacje teleskopem internetowymi BART, położonym w Ondrzejowie koło Pragi Czeskiej. Nastawiliśmy go oczywiście na okolicę gwiazdy zmiennej XX Cygni, uzyskując obraz zamieszczony poniżej w negatywie.