Ewolucja Czułków:
-900 milionów lat – dwie galaktyki spiralne NGC 4038 i NGC4039, z których jedna prawdopodobnie miała poprzeczkę, zaczęły się zderzać
-300 milionów lat – ogromne strumienie gwiazd, gazu i pyłu zostają wyrzucone z obydwu galaktyk
Teraźniejszość – strumienie rozciągają się na pół miliona lat świetlnych, kształtem przypominając owadzie czułki. W galaktykach zachodzą gwałtowne procesy tworzenia gwiazd, w tym gromad kulistych, co jest sprawą niecodzienną
+400 milionów lat – zderzenie kończy się utworzeniem jednej ogromnej galaktyki eliptycznej
Szacuje się, że Czułki znajdują się około 65 milionów lat świetlnych od nas. Pomiary jednak nie są jednoznaczne, stąd podana wartość jest tylko przybliżona.
W terenu Polski Galaktyki Czułki górują nisko nad horyzontem. Z okolic Krakowa jest to jedyne 21 stopni. Mieszkańcy północnych regionów kraju mają jeszcze gorsze warunki do obserwacji. Znacznie ogranicza to czas fotografowania, a grube warstwy atmosfery, przez które musi przejść światło, psują kontrast i często są zanieczyszczone światłem. Ze względu jednak na niecodzienny kształt układu, postanowiłem przymierzyć się do tego obiektu z katalogu Caldwella.
Poniższe zdjęcie jest wynikiem złożenia 3845 1-sekundowych klatek. Ze względu na ograniczenia platformy równikowej, na której posadowiony był teleskop, zdjęcia zostały wykonane z różnie ustawioną kamerką, co spowodowało, że tak zwane spajki dyfrakcyjne są widoczne podwójnie.
Na zdjęciu dobrze widać łańcuch ogromnych jasnych obszarów gwiazdotwórczych, rozciągający się na obie galaktyki. Niestety same czułki są tylko ledwo widoczne.
Ze względu na interesujące zjawiska zachodzące w tym układzie, należy on do Atlasu Osobliwych Galaktyk pod numerem Arp 244, a także był jednym z pierwszych układów, którego ewolucję próbowano symulować na komputerze.