Wybór Szkolnego Obserwatorium w Gawłowie jako miejsca do obserwacji zjawiska całkowitego zaćmienia Księżyca był strzałem w dziesiątkę. Niski, odległy widnokrąg, znakomity widok z kopuły oraz niezła pogoda zapowiadały fantastyczne zjawisko.
I rzeczywiście, kiedy mocno już czerwony Księżyc wynurzał się z nisko zalegających mgiełek, przy lunetach, teleskopach i lornetkach zgromadziło się pół wsi i okolic. Oprócz mieszkańców, na pokazach zjawili się uczniowie i nauczyciele miejscowego gimnazjum. W miarę jak nasz satelita wznosił się wyżej i wyżej, kolory na jego powierzchni stawały się coraz bardziej soczyste, a podziw dla urody zjawiska wzrastał. Gra świateł zdawała się nie mieć końca, ale około godziny 23 pojawił się na lewym brzegu tarczy „brylant”, zwiastujący koniec fazy całkowitej. Jeszcze przez godzinę cień walczył o pozostanie, aby w końcu ulec i ustąpić miejsca intensywnej poświacie, towarzyszącej pełni.
Następne całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce nad ranem 28 września (poniedziałek) 2015 roku – zatem do zobaczenia na obserwacjach i pokazach.