Zapadła decyzja o wykupieniu dostępu do sieci zdalnie sterowanych teleskopów, które będą używane przez naszych uczniów w trakcie zajęć astronomicznych. Zaraz po uzyskaniu statusu użytkownika – edukatora otrzymaliśmy 40 punktów do bezpłatnego użytku – to rodzaj demo. Dziś przed południem zalogowałem się na teleskop oznaczony symbolem T8, położony w Obserwatorium Siding Spring w Australii. To apochromatyczny refraktor Takahashi o aperturze wejściowej 108 milimetrów, wyposażony w kamerę CCD FLI Microline 16803 z filtrami Luminance, Red, Green, Blue, EXO, Ha, SII, OIII, i NIR Luminance.
Pogoda dopisała, Księżyc miał wzejść dopiero za dwie godziny, bo obserwacja zaczęła się o godzinie 23.20 czasu miejscowego, czyli w Dniach Juliańskich była to data 2 458 807.014085. Załączone zdjęcie zostało już wykalibrowane przy użyciu klatek bias, master i flat, ale w archiwum dostępna jest również jego wersja RAW. Pole widzenia całości to niemal 4 na 4 stopnie.
Kolejne zdjęcie to kadr z poprzedniego, zawierający samą galaktykę spiralną, której odległość w latach świetlnych wynosi 6 i pół miliona.
Wreszcie następne zdjęcie to wygląd całej nocnej półkuli z perspektywy Australii. Jasne gwiazdy – Syriusz, Kanopus i Achernar wraz z Wielkim i Małym Obłokiem Magellana dopełniają urody południowego nieba.
Chęć obserwacji teleskopami z grupy iTelescope proszę zgłaszać bezpośrednio do nauczycieli prowadzących zajęcia astronomiczne w MOA.