Zjawiska przejścia jednych obiektów astronomicznych na tle tarcz innych zawsze budzą zainteresowanie. Efemerydy przejść Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle tarczy Słońca i Księżyca (które to zjawiska są dosyć częste, ostatnie mieliśmy w kwietniu) można znaleźć na stronie ISS TRANSIT FINDER. Dla miejsca, w którym przebywam na urlopie, takie zjawisko zapowiedziane było na wtorek, 20 sierpnia, na godzinę 7:49:43 czasu lokalnego. Przygotowałem się zatem należycie, ustawiając na łące z otwartym widokiem na wschód aparaturę składającą się z następujących elementów:
1) Montaż paralaktyczny z prowadzeniem Orion SkyWiew Pro, wypoziomowany i ustawiony starannie na biegun
2) Lunetka SkyWatcher 66ED, f = 400 mm z mocowaniem przystosowanym do filtra słonecznego
3) Filtr słoneczny Coronado H-alfa 60 mm
4) Kamerka planetarna ZWO ASI 178 MM z soczewką Barlowa x 2
5) Laptop z programem FireCapture.
Ponieważ poranna pogoda (po mglistej nocy) dopisała, mogłem przygotować scenę pod przyszłe wydarzenie. Ze zbioru dwóch tysięcy klatek przy pomocy programu Registax5 wybrałem 236, zaś obraz wynikowy pokolorowałem i opisałem w programie FastStone, posiłkując się witryną spaceweather.com.
Uwagę zwraca wyjątkowa obfitość obszarów aktywnych, filamentów oraz protuberancji. Symboliczny obraz Ziemi został dodany dla uzmysłowienia sobie wzajemnej skali wielkości.
Nieco przed czasem wskazanym przez efemerydę na ekranie przedefilowała sylwetka ISS, zajęło jej to dwie i pół sekundy. Animacja przedstawia to przejście pięć razy wolniej.
Na zdjęciu zbiorczym, gdzie umieszczono tylko klatki w widoczną sylwetką ISS, pojawiły się trzy przerwy pomiędzy regularnie pojawiającymi się obrazami. To niestety problem niewydajnego laptopa, który nie nadążał z rejestracją kolejno pojawiających się klatek z szybkiej kamerki.
Obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa dziewięć osób, w tym dwie – Sunita Wiliams i Barry Wilmore – wbrew pierwotnym planom. Ale więcej o tym można przeczytać na przykład tutaj.
Następne przejście, tym razem przed tarczą Księżyca, czeka nas już w Niepołomicach nocą z niedzieli 15 na poniedziałek 16 września – zobaczymy, co da się zrobić.