Podczas zajęć warsztatowych dla nauczycieli poświęconych projektom EarthKAM i Copernicus-Sentinel poddawaliśmy analizie m.in. zdjęcia pozyskane za pomocą EO Browser, aplikacji online opracowanej przez Sentinel Hub i Europejską Agencję Kosmiczną, która zapewnia bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych z różnych misji obserwacji Ziemi. Czujniki przenoszone przez satelity mogą zobrazować Ziemię w różnych obszarach widma elektromagnetycznego. Każdy region widma nazywany jest pasmem. Sentinel-2 ma 13 pasm. Kompozyt prawdziwego koloru wykorzystuje widzialne pasma światła czerwonego, zielonego i niebieskiego w odpowiednich kanałach koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. W wyniku czego powstaje produkt o naturalnym kolorze. Fałszywy kolorowy obraz jest używany do ujawniania lub wzmacniania cech niewidocznych lub słabo widocznych dla ludzkiego oka. Fałszywy kompozyt kolorowy jest wielospektralną interpretacją obrazu przy użyciu standardowego zakresu pasma RGB (czerwony, zielony i niebieski). Roślinność jest widoczna w odcieniach zieleni, a obszary zurbanizowane reprezentowane są przez biel, szarość lub fiolet. Gleby, piasek i minerały są ukazywane w różnorodnych kolorach. Śnieg i lód pojawiają się w kolorze ciemnoniebieskim, a woda w kolorze czarnym lub niebieskim. Obszary zalane są głęboko ciemnoniebieskie lub prawie czarne.
Poprzez EO Browser pozyskałam obrazy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym wykonane przez satelitę Sentinel-2 w dniach 8 i 18 września 2024 roku w prawdziwych oraz fałszywych kolorach. Podczas wrześniowej powodzi 15 września zbiornik ten rozpoczął pracę, W kulminacyjnym momencie powodzi zbiornik przyjął 147 mln m³ wody (ok. 80% jego pojemności). Stan ten osiągnął we wtorek 17 września, a 18 września poziom wody w zbiorniku opadł do ok. 134 mln m³ (72% pojemności).
Zdjęcia wykonane 8 września przedstawiają jeszcze pusty zbiornik, zaś na fotografiach z 18 września widać polder wypełniony wodą.
Opracowanie: Jolanta Olejniczak