Wielokrotnie składając zdjęcia w Registaxie, zastanawiamy się która metoda będzie dla nas najlepsza. Oczywiście najlepsza może być ona tylko dla jednego obiektu. Na zajęciach 10 września, czyli na spotkaniu poobozowym składałem zdjęcia z pomocą Pana Grzegorza i okazało się, że metody te wiele się nie różnią. Ale Classic ustępuje znacznie. Mnie najbardziej podobały się: Compress, Human, Gradient 2, Gradient – w kolejności.
Experyment przeprawadziłem na ok. 50 zdjęciach + 40 flatfieldów, czyli zdjęć zupełnie nieostrych po to aby można było wykryć paprochy na matrycy kamerki, którą robiliśmy zdjęcia. Gdyby coś było na głównym zwierciadle obraz dostaniemy lekko zaciemniony, choć nie wiem czy byłoby to tak widać – ostatnio zasłaniałem wam ręką pół zwierciadła kiedy oglądaliście Księżyc i nie czuliście prawie żadnej różnicy.
Aby każde ze zdjęć oglądać wystarczająco szczegółowo, aby było widać różnice, polecam je powiększyć.
Każde zdjęcie zostało po złożeniu wygładzone (na domyślnych opcjach Registaxa naciskamy „Do All”), a potem zostały wyrównane poziomy. Oto rezultat (prezentacja metod):
Oprócz tego można jeszcze bardziej ulepszyć takie poskładane zdjęcia:
To zdjęcie zostało wyrównane.
———
Tutaj oprócz wyrównania dopasowałem półcienie.
———
Ale oprócz półcieni można jeszcze dopasować cienie i kolory.
———
Albo po wyrównaniu dać „odwróć kolory”, co daje bardzo dobry kontrast granulacji (fotosfera i chromosfera)
———
A teraz wyrównane zdjęcie Słońca, ale bardziej na środku jego tarczy (bez odwrócenia kolorów). Teraz dopiero widać efekt:
Pozdrawiam serdecznie i przypominam, że zdjęć do składania jest dużo. Sami możecie ocenić, która metoda składania się Wam najbardziej podoba, więc zapraszam do składania.
– – – –