Planeta Saturn jest rekordzistką Układu Słonecznego w konkurencji posiadania satelitów – znamy ich obecnie 62, ale niewielkimi teleskopami możemy zarejestrować tylko około dziesięciu.
Na zdjęciu, wykonanym 7 maja 2011 roku przy pomocy 35-cm teleskopu brytyjskiego Uniwersytetu w Bradford, położonego na Teneryfie, widać sześć regularnych (czyli posiadających kulisty kształt) księżyców – od lewej Japeta, Reę, Dione, Tetydę, Enkeladusa i Tytana. Blask siódmego, Mimasa, zginął w zaświetleniu pochodzącym od tarczy i pierścieni planety. Widoczny jest za to Hyperion – jeden z księżyców nieregularnych. Ceną, jaka zapłacił autor zdjęcia za tak obfity „połów” jest oczywiście mocne prześwietlenie obszarów bezpośrednio sąsiadujących z obrazem planety. Gruba czarna pionowa kreska to „blooming” – efekt często występujący w popularnych matrycach CCD. Nadmiar ładunku z prześwietlonych obszarów przelewa się wzdłuż kolumn matrycy, tam bowiem ściany studni potencjału, tworzących poszczególne piksele, są nieco obniżone. Wykorzystane zdjęcie było naświetlane w filtrze czerwonym przez 10 sekund, podczas gdy typowa ekspozycja na wspomnianym teleskopie, przy której nie występuje efekt „bloomingu”, wynosi mniej niż jedna dziesiąta sekundy. Całą plejadę księżyców Saturna wraz z krótkimi opisami znajdziecie tu.
Dostęp do wspomnianego teleskopu można uzyskać bezpłatnie po utworzeniu własnego konta, a jego archiwum jest na tyle bogate, że każdemu uczniowi polecam znalezienie czegoś ciekawego dla siebie.