W roku szkolnym 2016/2017 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w comiesięcznych wykładach organizowanych przez astronoma Pana magistra Grzegorza Sęka, pracownika Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Urozmaicone, poruszające różnorodne wykłady z astronomii, spowodowały przyrost naszej wiedzy. Dzięki spotkaniom uczyliśmy się nie tylko fizyki, ale także zagadnień z zakresu geografii, historii czy biologii. Obok profesjonalizmu, szczególnym atutem zajęć była miła atmosfera. Z wielką przyjemnością słuchaliśmy inspirujących wykładów na temat m.in. komet, meteorów i meteorytów, grawitacji, deterministycznych praw wszechświata, zaćmień Słońca i wypraw obserwacyjnych w odległe miejsca na Ziemi organizowanych, by zrelacjonować te zjawiska.
Nasze spotkania nie zakończyły się jednak na części teoretycznej, oprócz tego mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Wyznaczaliśmy więc liczbę Wolfa i szacowaliśmy dalszą aktywność słoneczną, określaliśmy doświadczalnie przyspieszenie grawitacyjne, obserwowaliśmy wiele eksperymentów w tym takie, które poświęcone były problemom życia codziennego na stacjach kosmicznych.
Dzięki projektowi EarthKam zlecaliśmy wykonanie zdjęcia wybranego przez nas miejsca na kuli ziemskiej i identyfikowaliśmy, przy pomocy dostępnych nam narzędzi, dokładną lokalizację wykonanych zdjęć. Obserwowaliśmy przez teleskop, wyposażony w specjalny filtr z folii mylarowej, chromosferę słoneczną. Uczestniczyliśmy w nocnej obserwacji nieba i prowadziliśmy zdalne badania radioteleskopowe przy użyciu sprzętu znajdującego się pod Krakowem.
Karolina Hałys, uczennica klasy 2A Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie