Gdzieś w Toruniu, przy okazji

W przerwie wydarzenia o gromkiej nazwie „Polskie Forum Kosmiczne”, jakie odbyło się na początku grudnia starego roku, miałem okazję wypowiedzieć się szerzej na temat projektu EarthKAM. Audycja pod tytułem „Czy da się usłyszeć kosmos? Voices Of The Cosmos – projekt łączący sferę naukową i artystyczną” z moim niewielkim udziałem już znalazła się w eterze, a tak moją część zapowiedziano:

EarthKAM – kosmiczne przedszkole dla nastolatków.

NASA realizuje program dla szkół EarthKAM polegający na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Projekt jest przeznaczony dla uczniów z całego świata. Nastolatki mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Następnie te fotografie oglądają i analizują dzięki witrynie internetowej projektu. Jednym z uczestników jest Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

O udziale w projekcie opowiedział Grzegorz Sęk, opiekun Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Oto link do posłuchania https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3310747,Czy-da-si%C4%99-us%C5%82ysze%C4%87-kosmos-Voices-Of-The-Cosmos—projekt-%C5%82%C4%85cz%C4%85cy-sfer%C4%99-naukow%C4%85-i-artystyczn%C4%85.

Zaś w trakcie kolejnej przerwy Włodek bawił się nowym nabytkiem – kamerką z dwoma szerokokątnymi obiektywami umieszczoną na trzymetrowym wysięgniku – efekty prawie jak z drona.