MOA i OA UJ – połączone słonecznym węzłem

Dziś w południe, korzystając z faktu, że opadła gęsta mgła, jaka od dwóch dni nękała Niepołomice, wykonałem fotografie tarczy Słońca używając teleskop Meniscas 180/1800 z obiektywowym filtrem H-alfa Coronado. Do rejestracji obrazu posłużyła kamerka CCD Meade III Pro. Następnie wraz z Januszem N. pojechaliśmy do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na Forcie Skała. Zabraliśmy ze sobą filtr Coronado o średnicy 60 mm oraz naszą kamerkę i tam, zamontowawszy je do lunety Grubb, dwie godzin później sfotografowaliśmy kilka obszarów na tarczy  Słońca. Cała ta akcja jest kontynuacją programu rewitalizacji lunety Grubb, jaki podjęliśmy dwa lata temu wraz z Januszem  i Wojtkiem. Ta luneta nie nadaje się już do nocnych obserwacji z powodu znacznego zaświetlenia nieba w okolicy Fortu Skała. Zamierzamy udowodnić, że po wyposażeniu w odpowiednie filtry i kamerę luneta Grubb odegra rolę instrumentu słonecznego i jeszcze długo posłuży studentom oraz doktorantom do zbierania materiału obserwacyjnego. Przedstawione zdjęcia powstały po złożeniu kilkudziesięciu klatek z ponad stu, zarejestrowanych w każdej serii, i stanowią dopiero zwiastun możliwości tego nowego – starego (miejmy nadzieję) słonecznego teleskopu w Krakowie.

Obszar aktywny 1339 okiem teleskopu Maksutowa

Ten sam obszar, widziany przez teleskop Grubb

Ten sam obszar, widziany przez teleskop Grubb

One Reply to “MOA i OA UJ – połączone słonecznym węzłem”