Kiedy w sobotnią noc z siódmego na ósmego sierpnia fotografowałem niebo nocne na stanowisku obserwacyjnym „Ryś” w Tarnawie Niżnej, w miejscu wskazanym kółeczkiem na fotografii jeszcze niczego jasnego nie dało się dostrzec.
Ósmego sierpnia ukazał się komunikat o wybuchu gwiazdy RS Wężownika, a jej jasność oceniono na około 5 magnitudo. Na zdjęciu wykonanym w nocy z ósmego na dziewiątego sierpnia w Stuposianach wyraźnie widać jasny obiekt w miejscu, gdzie znajduje się według katalogów wspomniana nowa powrotna, oznaczona jako RS Oph. Miejsce to zaznaczono czerwonym kółeczkiem.
Na wybranym fragmencie poprzedniego zdjęcia oznaczono położenie gwiazdy nowej, a także wpisano jasności kilku gwiazd sąsiednich. Litera m pełni rolę kropki dziesiętnej.
Uwaga – zdjęcia 1 i 3 są obrócone względem siebie, ale charakterystyczny układ gwiazd na granicy Orła i Tarczy pozwala na łatwe znalezienie odpowiadających sobie miejsc.
Dziś w nocy, o ile dopisze pogoda, ponownie będę fotografował niebo, tym razem z punktu widokowego nad Lutowiskami – zobaczymy jak zachowa się nasza gwiazda.