Nowa zabawka dla dużych dzieci

Na hiszpańskiej Teneryfie rozpoczął pracę Teleskop Powszechnego Dostępu TAD ( Telescopio Abierto Divulgación), służący do obserwacji słonecznej fotosfery. Tuba optyczna firmy Vixen o aperturze 260 mm i odległości ogniskowej 3020 mm w systemie  zwierciadlano-soczewkowym (katadioptryk) jest umieszczona na montażu paralaktycznym typu niemieckiego. Wyposażona jest ona w obiektywowy szerokopasmowy filtr słoneczny, zaś obrazy rejestrowane są przy pomocy kamery CCD o rozmiarach matrycy 1280 x 960 pikseli.  Ponieważ obraz tarczy  Słońca ma średnicę 830 pikseli, rozdzielczość kątowa całego systemu to dwie sekundy łuku. Dostęp do teleskopu może uzyskać każdy użytkownik internetu, zakładając swoje konto na stronie projektu Gloria. Sesje obserwacyjne trwają 15  30 minut, a obserwacje użytkowników możliwe są w godzinach od 15 UT do zmierzchu, co praktycznie oznacza dla nas  godziny popołudniowe i wczesnowieczorne. Formaty danych wyjściowych to Fits oraz jpg, system nie archiwizuje zdjęć, zatem należy je pobierać bezpośrednio po wykonaniu.

Wczorajszego popołudnia wykonałem tym teleskopem prawie 60 zdjęć, wstępne wyniki są na stronie MOA. Po ponownym przejrzeniu materiału złożyłem nowy obraz, tym razem z 48 pojedynczych klatek. W prawym górnym rogu widać obszar aktywny 1734 w dwukrotnym powiększeniu, ta kolorowa plamka u samej góry to obraz naszej Ziemi w tej samej skali.

Nasze najbliższe piątkowe zajęcia rozpoczniemy jak zwykle o godzinie 20 od sesji obserwacyjnej na tym teleskopie, ale wcześniej, bo o 18.30 otworzymy kolejną Antylekcję w Astroklasie. Tematem podstawowym będzie podsumowanie Uczniowskiego Obozu Naukowego, spróbujemy także powtórzyć nieudane doświadczenie z rezonansem, a na zakończenie obejrzymy filmiki oraz slajdy, jakie w obfitości zostały wytworzone w trakcie trzech obozowych dni.