28 listopada zeszłego roku otwarto polskie Obserwatorium Cerro Amazones, położone na terenie Chile. Dwa z pięciu zainstalowanych tam teleskopów nazwano imionami osób, które onegdaj miałem okazję poznać osobiście. Są to 60-centymetrowy teleskop Wojtka Krzemińskiego oraz półtorametrowy teleskop Janusza Kałużnego. Lokalizacja obserwatorium to najlepsze miejsce, jakie można do tego celu znaleźć na Ziemi. Jeżeli jeszcze dodać, że na sąsiedniej górze budowany jest Ekstremalnie Wielki Teleskop o średnicy lustra 39 metrów, to lepszego towarzystwa nie trzeba.
Wyszukałem w archiwum projektu EarthKAM zdjęcia przedstawiające interesujące nas obszary pustyni Atacama.
Wyraźnie widać, jak pasma chmur ciągnące znad oceanu są zatrzymywane przez inwersję nad lądem, co w połączeniu z wysokością terenu pustyni Atacama czyni ją jednym z najsuchszych obszarów na Ziemi.
Z kolei na zdjęciu z satelity Copernicus-Sentinel 2, wykonanym szóstego stycznia tego roku, a więc zaledwie przed dwoma dniami, widoczne są szczegóły na placu budowy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, a także zabudowania i kopuły OCA.
Wykład Grzegorza Pietrzyńskiego, kierownika OCA, na temat powstania tego obserwatorium możecie obejrzeć na portalu YouTube.
W uzupełnieniu zdjęcie ze stycznia 2022 roku, wykonane „z ręki” przez astronautę przebywającego w pomieszczeniu zwanym „cupola”, stanowiącym część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyraźnie widoczna jest dominacja szczytów Cerro Amazones – ponad 3000 m. npm oraz Cerro Paranal – 2635 m. npm ponad otoczeniem.