O tym, że fizyka jądrowa nie jest straszna..

W dniach 8-10 kwietnia w Dobczycach obok Krakowa, odbyło się szkolenie dla uczniów gimnazjów i szkół średnich z całej Polski o nazwie „Fuzja jądrowa – czysta i bezpieczna energia przyszłości”. Dzięki p. Dorocie Wójcik – mojej nauczycielce fizyki z ZSO w Niepołomicach, mogłem spotkać grono naprawdę młodych pasjonatów fizyki jądrowej. Przed cyklem wykładów odbył się ogólnopolski konkurs wiedzy o fuzji. Ośmioro uczestników z najwyższymi wynikami wybierze się do Oxfordu, dokładnie do Culham by zobaczyć obecnie działający tokamak projektu JET. W szkoleniu brał udział również Dr Jeff Ongena zajmujący się na codzień fuzją. Wykłady z tego szkolenia znajdziecie tutaj.

Co dla mnie najbardziej istotne – nie zabrakło astronomii. O fuzji w kosmosie mówił dobrze znany nam Dr Stanisław Bajtlik (z CAMKu).

A Ty co wiesz o fuzji?