W sobotę, 30 marca glacjolodzy wykonali wkop w warstwie śniegu zalegającego na powierzchni ziemi w pobliżu jeziora Lod we włoskim departamencie Valtournenche. Pod świeżo spadłym śniegiem ukazały się dwa wyraźnie widoczne pasma zabarwione na pomarańczowo. To efekt obecności pyłu nawianego znad Sahary, co prognozowano od kilku dni. Obecność takiego pyłu wskazywałem także we wpisie z 30 marca.
W niedzielę 31 marca Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie o szkodliwości zwłaszcza frakcji PM10, załączając taką oto mapkę.
Z kolei w poniedziałek, 1 kwietnia przez satelitę Copernicus-Sentinel 3 wykonane zostały zdjęcia, na których wyraźnie widać smugi pyłu przemieszczające się nad Morzem Śródziemnym.
Kolejny obraz jest składanką ponad dwustu pojedynczych klatek, eksponowanych 30 sekund każda aparatem z obiektywem „rybie oko”. Zdjęcia zostały wykonane w niedzielę wieczorem w Lewałdzie Wielkim na Mazurach. Obecność w powietrzu drobnego pyłu dokumentują poczerwienione ślady gwiazd oraz pomarańczowo-czerwona poświata rozciągająca się dookólnie wzdłuż całego widnokręgu.