Teledetekcja czyli badanie zdalne, tym razem Ziemi

W trakcie właśnie zakończonych „Warsztatów obserwacji obiektów Układu Słonecznego” mieliśmy okazję gościć specjalistkę w tej dziedzinie, dr Martynę Gatkowską.

Ponad pięciogodzinne, brawurowo prowadzone zajęcia zaczęły się od dwóch prezentacji jej autorstwa. Prelegentka nagrała także filmik i zgodziła się na jego udostępnienie, wraz z prezentacjami można go pobrać z tej lokalizacji.
Po solidnym wstępie uczestnicy, każdy na swoim stanowisku komputerowym, ćwiczyli posługiwanie się przeglądarką Eo Browser w celu uzyskania multispektralnych zdjęć satelitarnych wybranych obszarów Ziemi. Najciekawszą rzeczą były oczywiście możliwości śledzenia zmian zachodzących na danym obszarze w ciągu dni, lat, a nawet dziesiątków lat. Wykorzystując narzędzia dostępne w przeglądarce, wykonywaliśmy animacje oraz zdjęcia kurtynowe, a także nauczyliśmy się mierzyć temperaturę powierzchni lądu na przykładzie wulkanu Grindavik oraz zobrazowaliśmy chmurę pyłu znad Sahary.

Pole lawowe z wulkanu Grindavik ciągle jest gorące, miejsca brązowe mają temperaturę około 90 stopni Celsjusza, zaś obszary niebieskawe tylko około minus 10, zdjęcie z satelity Landsat 8-9 wykonane 30 marca 2024 roku, detektor Thermal

31 marca pył został wykryty przez detektory aerozolu satelity Sentinel 5P (tu się przypomina wpis https://uczniowie.moa.edu.pl/pozdrowienia-z-sahary-na-cztery-sposoby-podane/)

8 kwietnia też nie było lepiej

Dostrzegliśmy także dym z dopalających się ruin wieżowców World Trade Center na zdjęciu satelitarnym z dnia 13 września 2001 roku.

Satelita Landsat 4-5, detektor L2, kolory naturalne

Intensywne, bardzo szczegółowo objaśniane ćwiczenia dały nam nie tylko mnóstwo nowych umiejętności, ale też zarysowały bardzo szerokie horyzonty zastosowań satelitarnych badań Ziemi. W projekcie EarthKAM posługujemy się zdjęciami w kolorach naturalnych, co daje sporo możliwości badania powierzchni Ziemi, ale dopiero obserwacje wielospektralne (światło widzialne plus pasma w podczerwieni) pozwalają na dokładne analizowanie tego, co też dzieje się na naszej planecie. Dziękując Pani Doktor Martynie Gatkowskiej zapraszam nauczycieli na kolejne szkolenie w zakresie teledetekcji, jakie odbędzie się w sobotę i niedzielę, 27 i 28 kwietnia 2024 roku, jak zwykle w murach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Zapisy odbywają się przez stronę Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.