We środę wieczorem słuchamy jedynki

30 listopada o godzinie 22 w programie pierwszym Polskiego Radia będzie można usłyszeć między innymi naszą koleżankę, jak opowiada o swojej przygodzie z odkrywaniem planet pozasłonecznych. Oto zapowiedź audycji z cyklu „Wieczór naukowy:

22:00 NAUKOWY WIECZÓR Z JEDYNKĄ
Informacje o audycji:

aut. Dorota Truszczak

Spotkanie z łowcami planet

od autorki: Naukowcy  odkryli już 702 planety poza naszym Układem Słonecznym – podają najnowsze, listopadowe  statystyki.   Zdaniem astronomów, liczba światów, w których być może  znajduje się druga Ziemia  lawinowo rośnie.  Od odkrycia pierwszej  egzoplanety  przez Aleksandra Wolszczana minęło  niespełna 20 lat. Polscy astronomowie   w projektach poszukiwania planet pozasłonecznych mają duże zasługi. Wspierają ich także  krajowi miłośnicy astronomii.
Właśnie wystartowała polska brama do projektu „Planet Hunters” (to angielska nazwa „Odkrywców Planet”), dzięki któremu każdy internauta może wziąć udział w poszukiwaniu drugiej Ziemi. Jego koordynatorzy są optymistami co do zainteresowania, jakie miłośnicy odkrywania planet  mogą zyskać nad Wisła, bo w angielskiej wersji projektu Polacy mają już znaczące sukcesy. W odkryciu jednej z egzoplanet brała udział miedzy innymi dwudziestodwuletnia studentka z Krakowa.  Paulina Sowicka nie jest jedyną Polką, której nazwisko wymienione jest w publikacji, która ukazała się właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Monthly Notices” wydawanym przez Królewski Towarzystwo Astronomiczne. W pracy, w której profesjonalni astronomowie dyskutują możliwość istnienia planet wokół dziesięciu gwiazd odkrytych przez internatów, widnieje jeszcze kilka innych nazwisk polskich miłośników  astronomii.
Goście audycji:  prof.Lech Mankiewicz  dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Jan Pomierny portal Astronomia.pl – koordynatorzy projektu „Planet Hunters” w Polsce,  prof. Maciej Konacki Centrum Astronomiczne im.Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu,   Paulina Sowicka – studentka z Krakowa.
Zachęcam do słuchania i do naśladowania.