Zaćmienie słońca 4 stycznia widziana z akademika Babiblon

Jest to mój pierwszy post na blogu „uczniowie.moa.edu.pl” i chciałem przedstawić moje obserwacje niedawnego zaćmienia Słońca (4 stycznia 2011r.) Następne zdjęcia z teleskopu opublikuje w późniejszym terminie.

Do wykonania zdjęć użyłem aparatu Nikon D40 i standardowego obiektywu KIT 18-55.

Miejscem wykonania zdjęć było okno mojego pokoju w Domu Studenckim „Babilon” (50° 04`N 19° 54`E). Brak przeszkód w postaci współlokatora pozwoliło mi na oddanie się pasji (otworzenie okna).

Pierwsze zdjęcia zjawiska wykonałem już o godzinie 8:16, ale efekt był mało zadowalający. Jednak 23 minuty później wykonałem pierwszą udaną serię zdjęć.

Widoczny mój teleskop z drugim aparatem Canon.

Widoczny mój teleskop z drugim aparatem Canon.

Akademik Akropol i zaćmienie Słońca

Akademik Akropol i zaćmienie Słońca

Niestety wizja zbliżającego się wykładu z matematyki musiała zakończyć obserwację z 15 piętra i teleskopu widocznego na pierwszym zdjęciu.

W rękę zabrałem aparat i bacznie (maskę spawalniczą) obserwowałem zjawisko. Oczywiście nie obyło się bez zdjęć z poziomu ulicy. Pierwsze z nowego położenia wykonałem o godzinie 09:29 na ul. Reymonta. Widać na nim zaawansowaną fazę zjawiska.

Z ulicy Reymonta

Z ulicy Reymonta

Ostatnie zdjęcie dwie minuty po maksimum wykonałem mocując filtr znany z masek spawalniczych. Otrzymałem ciekawy rezultat.

Zaćmienie słońca - maska

2 Replies to “Zaćmienie słońca 4 stycznia widziana z akademika Babiblon”