Zadanie dla uczniów MOA

Nas ostatnich zajęciach Agata złożyła kilkanaście zdjęć wykonanych teleskopem Slooh w czasie, gdy planetoida PHA 2012 QG42 przelatywała najbliżej Ziemi. Dystans ten wynosił 2 800 000 kilometrów, czyli był siedmiokrotnie większy od promienia orbity Księżyca. Wiedząc, że od pierwszego do ostatniego zdjęcia upłynęło dokładnie 120 minut, należy ocenić prędkość liniową, z jaką poruszał się ten odłamek skalny o rozmiarze około 300 metrów. Pytanie dodatkowe – dla prymusów – brzmi tak: czy obiekt poruszający się z podobną prędkością mógłby być satelitą Ziemi? Odpowiedzi (tylko poprawne) proszę przysyłać pocztą elektroniczną na adres gsek@moa.edu.pl, na ich autorów czekają tabliczki czekolady „Studencka”.