Zadanie dla uczniów MOA

Planetoida NEO 4179 Toutatis przemknęła dziś w nocy przez perigeum, poruszając się niczym ekspres na tle gwiazd. Tym razem jeszcze w Ziemię nie trafiła – a taka skała o kształcie nieforemnego kartofla i rozmiarach 4.5 km na 2.5 km mogłaby uczynić niemałe spustoszenie. Korzystając z tego, że odległość planetoidy w momencie obserwacji wynosiła około 7 milionów kilometrów, należy ocenić dolną granicę prędkości przestrzennej tego obiektu względem Ziemi. Wszystkie niezbędne dane zawierają załączone fotografie, z których ostatnia zakończyła się  50 minut po rozpoczęciu pierwszej. Nierównomierne naświetlenie śladu planetoidy wynika z przyjętej metody składania obrazu z wielu pojedynczych ekspozycji i nie ma nic wspólnego z jej kształtem. Rozwiązanie zadania, zawierające oprócz wyniku również opis rozumowania i odpowiedni szkic, należy nadsyłać na adres gsek@moa.edu.pl do dnia 4 stycznia 2013 roku, kiedy to odbędą się pierwsze zajęcia w Nowym Roku. Na uczniów, którzy będą najszybsi, już czekają trzy tabliczki czekolady „Studencka”.

Przypominam, że w najbliższy piątek, 14 grudnia po zajęciach, które jak zwykle rozpoczną się o godzinie 20, urządzamy przedświąteczne spotkanie, aby złożyć sobie wzajemnie życzenia w trakcie skromnego posiłku.