Zadanie numer 5 dla uczniów MOA.

Vesta ustrzelona Po kilku pochmurnych nocach nareszcie nad Teneryfą niebo się rozgwieździło. Wykorzystaliśmy to do realizacji programu astrometrycznego. Oto nałożone na siebie trzy fotografie, wykonane w niewielkich odstępach czasu wczorajszej nocy przy pomocy teleskopu Slooh. Najjaśniejszy obiekt na zdjęciu to planetoida pasa głównego 4Vesta. Proszę wyznaczyć promień jej orbity przy założeniu, że jest ona kołowa, oraz że obecnie Vesta znajduje się w pobliżu opozycji.  Jeżeli pogoda na Wyspach Kanaryjskich pozwoli, dojdą w najbliższych dniach kolejne fotografie, co pozwoli zwiększyć dokładność wyznaczeń. Mile widziana będzie dyskusja błędów. Trójka autorów poprawnych odpowiedzi, którzy jako pierwsi złożą raport mailowy pomiędzy 27 marca a 9 kwietnia (gsek@moa.edu.pl) otrzymają jak zwykle po tabliczce czekolady „Studencka”. Przypominam, że następne zajęcia odbędą się w piątek, 9 kwietnia.

One Reply to “Zadanie numer 5 dla uczniów MOA.”