Znakomita wiadomość

Nasza wychowanka Karolina Jarosik, studiująca astronomię w Uniwersytecie Jagiellońskim, wzięła pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym, zorganizowanym przez sieć uniwersytetów „Una Europa”. Wynik konkursu ogłoszono we czwartek, 21 października.

Fotografia przedstawia Rotundę, jeden z kilku budynków znajdujących się w obrębie Fortu Skała, na tle rozgwieżdżonego nieba. Autorka wykonała je techniką „startrails”, polegającą na połączeniu wielu stacjonarnych ekspozycji w jedno zdjęcie wynikowe. W efekcie na niebie widoczne są rozległe łuki dzienne gwiazd, które w miarę zbliżania się do bieguna niebieskiego mają coraz mniejsze średnice. Sam budynek o kształcie rotundy z dookólnym tarasem jest przekryty sporej wielkości kopułą, niegdyś obrotową, i w zamierzeniu miał mieścić teleskop o niemal metrowej średnicy. Ponieważ nigdy do tego nie doszło, głównie z przyczyn finansowych, w latach siedemdziesiątych XX wieku umieszczono w nim pracownie i gabinety. Zwróćcie uwagę na znakomicie dobrany, symetryczny kadr z efektem „picture in picture”. A samo zdjęcie, stosownie oprawione i opisane, od tygodnia stanowi część naszej wystawy, eksponowanej na parterze nowego budynku MOA.